פרחי חורף עונתיים המומלצים לגינה

מאת: אגרונומית ציפי סלונר, משתלת סלונר במושב סתריה, האיגוד הישראלי למשתלות.

במהלך חודש אוקטובר, בחג הסוכות או מיד לאחריו, יורד בדרך כלל היורה והתחושה המוצדקת שהסתיו כבר כאן והחורף מתקרב. צמחי הקיץ מתאוששים מהחום המעיק אבל יש מקום לתכנן את ערוגות החורף. על מנת שנוכל להנות משפע של פריחה חשוב לערוגת הפרחים תהיה במקום עם שמש הרבה חומר אורגני בקרקע ומושקת היטב. ישנה חשיבות רבה לפרחי החורף, דוקא בשעה שמזג האוויר קודר אין כמותם לעשות לנו את היום. פרחי החורף העונתיים מצטיינים בשפע פריחות ססגוניות , מותאמים לטמפרטורות הקרות ושיא פריחתם הוא בחורף ותחילת האביב. בחורף חלק מצמחי הגן, בעיקר הצמחים שמקורם באזורים הטרופים, נפגעים עקב הקור ולכן זה הזמן להוסיף לגינה צבעים חדשים ורעננים. צמח עונתי חורפי הוא צמח אשר מתחיל את מחזור חייו בסתיו ומסיים אותו באביב או בקיץ.

בפרק זמן זה הצמח גדל, פורח, יוצר זרעים וקמל. אבל על מנת שנהנה מהפריחה בעוד מספר חודשים את עבודות ההכנה והשתילה יש לשתול כבר עתה. עונת הסתיו מצוינת לביצוע עבודות שתילה בגינה – מזג אויר קריר יותר וקליטתם של צמחים חדשים נוחה. שלב חשוב בשתילה הינו הכנת הקרקע . יש לדאוג לכך שהקרקע תהיה מנוקזת, מאווררת ומדושנת היטב. ניתן להוסיף כ- 5 ליטר קומפוסט לכל מ"ר ולפזר גם דשן בשחרור איטי אשר יפטור אותנו מהצורך בדישון נוסף בהמשך הגידול. קיים מבחר גדול של פרחים חד שנתיים חורפיים, חלקם מוכר לכולנו עוד מהגינות של פעם וחלקם צמחים חדשים ופחות מוכרים:

סיגל מקרין וסיגל תלת גוני – אמנון ותמר ננסי, זני מכלוא. עונתי נמוך ממשפחת הסיגליים, גובה עד 20 ס"מ מתאים לשמש ישירה או חלקית. פורח בשלל צבעים עמיד לקרה ומתאים מאד לאדניות וסלים תלויים. בחרתי להדגיש את הזן הננסי מאחר והוא עולה בעמידותו על האמנון ותמר ה"רגיל" פריחתו ממושכת יותר ושפע הפרחים הקטנים יוצר אפקט מרהיב בגינה או בעציץ.

– לוע ארי גדול – זנים שונים לוע הארי שייך למשפחת הלועניתיים, פריחתו מרשימה וצבעונית וממושכת יותר ובתנאים מסוימים היא אינה נעלמת בקיץ. הוא עמיד לקרה. ישנם זנים גבוהים 80-50 ס"מ שמתאימים מאד לשתילה כרקע לצמחיה נמוכה יותר או ליד קיר וישנם זנים נמוכים שמצוינים לכיסוי שטח וליצירת כתמי צבע בגינה ובאדנית. הסרת פרחים נבולים מעודדת גל פריחה חדש.

– מימול מכלוא צמח עונתי ממשפחת הלועניתיים, משמש לכסוי שטח או לשתילה באדניות ובסלים תלוים. גובה 10-30 ס"מ לפי הזן, פריחה מיוחדת בשלל צבעים, לשתילה בשמש מלאה או חלקית. יש המכנים אותו "פרח הקוף" ואין מרהיב יותר ממראהו של מימולוס הפורח בסל תלוי בפרחיו המנומרים.

– מנתור מאפיר – זנים נמוכים חד שנתי נמוך ממשפחת המצליבים גובה 30 ס"מ ,הפרחים מופיעים בשלל צבעים ובעלי ריח עדין ונעים ומצוינים לקטיף.

– קלרקיה – גודטיה נעימה ממשפחת נר הלילה. אי אפשר לדבר על פרחי החורף מבלי להזכיר את הגודטיה שצובעת את איי התנועה והגינות בגווני ורוד בסוף החורף. הגודטיה מגיעה לגובה של 60-30 ס"מ בשמש מלאה, חשוב לציין כי לא מומלץ לשתול גודטיה לפני אמצע נובמבר. בשתילה מוקדמת הצמח לא מתפתח כראוי,הוא מגיע לפריחה מוקדם,הגידול נעצר וצמח לא מממש את כל פוטנציאל הפריחה שלו.

– ציפורני חתול תרבותיות ממשפחת המורכבים, צמח ותיק בגינות החורף, גובה 30-60 ס"מ הפריחה בצהוב או בכתום עז, מתאים לכסוי שטח ולשתילה במיכלים. יתרונו של הצמח בכך שהוא פורח בראשית החורף, בתקופה שאין פריחה רבה בגינה. הצמח ציפורן חתול מוכר גם כצמח מרפא. על פי הרפואה העממית, מיי קלנדולה עוזרים לטיפול בדלקות חניכיים ופרחי הקלנדולה מרגיעים ומחטאים את העור. – חיננית רב שנתית- "בת חן" משפחת המורכביים, הפרחים בלבן, ורוד או אדום נישאים מעל שושנת עלים צפופה שבבסיס הצמח. גובה הצמח כ 20 ס"מ, יוצר מראה יפה מאוד בשתילה בקערות חרס שטוחות או בצידי השביל. שתילה בשמש מלאה או חלקית. רוב פרחי החורף דורשים קרינת שמש ישירה לשם פריחה והתפתחות ואולם לעיתים, ישנם אזורים בגינה בהם הצל מרובה מהשמש. במקומות אלו ניתן לשתול מספר צמחי חורף עונתיים שישגשגו גם בצל מלא או חלקי, אציין מספר שמות :

רקפת תרבותית הרקפת מקורה במין רקפת מצויה מוצא המין באגן הים התיכון. צמח הבר בעל פרחים קטנים ועדינים בעוד שלזנים החדשים יש פרחים בגדלים וצבעים שונים ומגוונים. ניתן לשתול רקפות בצל או בפטיו, שתילה בכלי נאה כגון קערת חרס עדיפה על שתילה ישירות בקרקע, כמו כן חשוב להמנע מהרטבת הפרחים בעת ההשקיה.

בכור האביב ממשפחת הרקפתיים, ישנם זנים רבים בשלל צבעים. כולם יפרחו בחורף ובאביב בתנאי צל וקור. סביון- צינרריה הוא שם כולל לזנים השונים של המין סנציו ממשפחת המורכבים הפורח מאמצע החורף ועד האביב, גובהו כ 30 ס"מ לצמח עלים גדולים ובעת הפריחה הוא נראה כזר פרחים מרשים וצבעוני, הצמח מוכר בעיקר כצמח בית ומרפסת. נעלנית חד שנתי ממשפחת הלוענתיים, קשה שלא להתפעל מפריחתה המיוחדת של הנעלנית-מעין שקיקים תפוחים התלוים על עוקצים דקים ומנומרים בכתמים שונים בגוונים חום וצהוב.

שני צמחי חורף קלים לזריעה וגידול הינם טופח ריחני (אפונה ריחנית) וכובע נזיר הראשון הוא מטפס בעל פריחה ריחנית נפלאה (הפרחים ניתנים לקטיף) , והאחרון הוא צמח כסוי נמרץ הפורח בכתום-צהוב ומשמש גם כתוספת טעימה לסלט!

טיפ: השריית הזרעים במים למספר שעות משפרת את הנביטה. לגינות בסגנון טבעי מתאימים צמחים שמזכירים בצמיחתם צמחי בר כמו: פשתה גדולת פרחים, אשולציה קליפורנית, מינים שונים של חרצית, ביצנית, ועוד. חשוב להזכיר כפי שצוין בתחילת הכתבה, שהמבחר האפשרי גדול בהרבה מהצמחים המוזכרים כאן, וניתן למצוא צמחים רבים נוספים המומלצים לשתילה בחורף. לברור נקודות המכירה של צמחי החורף ולמידע נוסף, ניתן לפנות למיקי לרר באיגוד הישראלי למשתלות, טל: 9533123-250 באדיבות הארגון לגננות ונוף בישראל

לחצו כאן ל חברות גינון ועיצוב גינות מומלצות באינדקס וועדי הבתים של הפורטל

שירות אישי לוועדי בתים - איתור בעלי מקצוע

המוקד לדייר של פורטל בית משותף דואג שבעלי מקצוע הוגנים ומקצועיים יתנו לך שירות.
מלא את הטופס או התקשר אלינו לטלפון: 072-2222150

  כתבות נוספות:

  gardening
  גנן לבניין משותף לצורך אחזקה והקמת גינות
  גנן לבניין משותף לצורך אחזקה והקמת גינות, הוא אותו איש מקצוע שיגיע אליכם לא רק
  garden
  מי אחראי לתחזוקת הגינה בבית משותף?
  הראשון בגינון מסבירים מי אחראי לתחזוקת הגינה בבית משותף דיירים שנכנסו כשוכרים של דירה מסוימת
  Depositphotos_11345277_original
  ועד בית, את גינת הבניין כבר טיפחת?
  חוק הבתים המשותפים גם אם מחייב משהו בעניין הגינות המשותפות, לא מחייב את קביעת צורת
  ריהוט גן – לשבת בגינה הפרטית ולהרגיש בדיוק במקום הנכון
  ריהוט גן – לשבת בגינה הפרטית ולהרגיש בדיוק במקום הנכון
  לעיתים, כאשר אנחנו חפצים במעט שקט, מחפשים קצת רוגע או רוצים פינה נעימה לשבת בה
  זכויות בנייה על הגג - פורטל בית משותף
  הצמדת זכויות הבנייה על הגג
  הצמדת זכויות הבנייה על הגג - לא תמיד הגג שייך לבעלי הדירות. לעיתים לקבלן זכויות
  boqueto
  אומנות הטיפול בפרחים
  לקראת חג הפסח, טיפים והמלצות מחנות הפרחים "בוקטו" כיצד לטפל ולהאריך את אורך חיי הפרחים.
  soragl
  אדני חלונות
  מה התקן וכיצד מתקינים אדני חלונות כאשר קיימת נזילת מים לחדר עקב גשמים
  home
  אחזקת בניינים חלק 1 – גינת הבית המשותף
  בכתבה זו נתרכז בגינת הבית המשותף שלכם – מה כדאי לעשות ומתי, למה לשים לב

  שירות אישי לוועדי בתים!
  איתור בעלי מקצוע

  המוקד לדייר של פורטל בית משותף דואג שבעלי מקצוע הוגנים ומקצועיים יתנו לך שירות. מלא את הטופס או התקשר אלינו לטלפון:

   ועד בית, קבל במתנה את המדריך המלא לניהול ועד בית אשר יהפוך את ניהול הבית המשותף לחוויה מהנה ופשוטה ויחסוך לך זמן רב ועלויות בתחזוקת הבניין!

   ועד בית, קבל במתנה את המדריך המלא לשיפוץ בניינים אשר יחסוך לך אלפי שקלים בשיפוץ בניין המגורים!

   קטגוריות עסקים

   אדריכלות
   איטום גגות
   אינטרקום
   אינסטלציה
   ארונות מתכת
   בדק בית
   ביטוח ועד בית
   בישום בניין
   גביית ועד בית
   גגות סולאריים לייצור חשמל
   גז
   גינון ועיצוב גינות
   גנרטורים
   דלתות כניסה לבניין
   דפיברילטור
   הדברה
   הנדימן
   הרחקת יונים
   התחדשות עירונית
   חברות ניהול בתים משותפים
   חברות ניקיון בתים משותפים
   חיטוי מאגרי מים
   חשמל
   כיבוי אש
   מיגון תא מעלית
   מימון תביעות משפטיות
   מכולות אוטומטיות
   מנעולן
   מעליות
   מערכות אזעקה / מצלמות
   מערכות סולאריות
   משאבות מים
   סימוני חניות
   עורכי דין / נוטוריונים
   עיצוב לובי וחדר מדרגות
   עמדות טעינה חשמליות
   פוליש
   פיקוח ובניה
   צביעת חדרי מדרגות
   קבלני שיפוצים לבתים משותפים
   קונסטרוקטור
   שיפוץ מבנים
   שיפוצים בסנפלינג
   שערים ומחסומים
   תיבות דואר

   וועדי בתים ודיירים

   הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הגדולה בישראל הנותנת מענה לבעיות הדיור בבית המשותף!!!

   להצטרפות לחצו על התמונה או על הכפתור ושלחו בקשת הצטרפות בדף הקבוצה

   דילוג לתוכן