המדריך לרוכש דירה

באופן מפתיע, דווקא בצעד הכלכלי החשוב ביותר לאדם- קניית דירה, נוטים קונים לסכן את חסכונות חייהם וליטול שיקול דעת עצמאי, ולעיתים חובבני, באופן התנהלותם מול מוכר הדירה ומול הרשויות. כתוצאה מכך, נוטים רוכשים רבים לטעות בסוגיות מיסוי חשובות, לשלם סכומים מיותרים לבנק הממשכן, ולסכן את עצמם בהתנהלותם מול מוכר הדירה, קבלן או מוכר פרטי. לפיכך כדאי להשקיע בהחלטה זו זמן ומחשבה ומומלץ להיוועץ באיש מקצוע- במקרה זה עורך דין המתמחה בנושא ומכיר על בוריין את הדקויות השונות, בין בסוגיות מיסוי, משא ומתן, בדיקה משפטית של הזכויות ועוד. בין עורכי דין מקובל והגון לדרוש אחוז מסוים מסכום הדירה, וסכום זה נלקח בחשבון בלקיחת המשכנתא.

הונאות של קוני דירות סקר שערכה לשכת שמאי המקרקעין מלמד כי מעשי מרמה רבים מבוצעים בעסקאות מכירות ורכישות דירות. ב-2002 ערכה חברת מותגים סקר במדגם של רוכשי ונתגלה כי לא פחות מ 18% מרוכשי הדירות נתקלו בתופעות של רמאות, זיוף, התחזות, או הסתרת עובדות בעת ביצוע רכישת דירה!. יתר על כן, מהסקר עולה עוד כי 45% מרוכשי דירות אלו נאלצו להוסיף עשרות אלפי שקלים נוספים כדי לקבל את הנכס.

להלן מספר דוגמאות למעשי רמאות נפוצים שחשוב מאוד להיזהר מהם: · תוספת מאושרת כביכול לבנייה בדירה ללא רשיון. · עלמת מידע על בנייה מתוכננת בסמוך, שתוריד ערכה של הדירה. · חנייה רשומה בטאבו, כשאין כזו. · הפרזות בגודל דירה ומספר חדרים לניפוח שווי ומחיר. · זיוף מסמכי בעלות ומסמכי טאבו. אלו כאמור רק חלק מהדוגמאות העיקריות.

הבה נאיר מספר סוגיות עיקריות הקשורות לעיסקת המכר.

1. זהות בעל הזכות המועברת: האם מדובר באנשים פרטיים או בחברת איגוד מקרקעין המחזיקה בזכות ומקצה זכויות (מניות) באיגוד. בידקו מיהו הקבלן, איזה פרוייקטים עשה בעבר, שביעות רצון דיירים בפרויקטים קודמים, האם יש בידיו היתרי בנייה מתאימים מהרשות המקומית, האם הוא בעל הקרקע, או בעל זכות בה. האם אין שעבודים ועיקולים על הקרקע, מהו מצבו הכלכלי של הקבלן וכד‘. במידה ובעלי הזכות אינם נמצאים בארץ ומיוצגים על ידי מיופי כוח יש לבדוק את ייפוי הכוח ולגלות משנה זהירות בעסקה (כגון: דרישה לדבר ם בעלי הזכות עצמם) על מנת למנוע תכסיסי "עוקץ". כמו כן, יש לבדוק היכן הזכות רשומה בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) או בחברה המשכנת.

2. הזכות המועברת: ראשית, יש לשים לב לזכות המועברת בעסקה על ידי המוכר:

1. בעלות – הנה הזכות המלאה, בה הקונה מקבל זכות שלמה ולא מוגבלת בתנאים ורשאי לעשות בהם כל דבר וכל עסקה בכפוף להגבלות דין והסכם.

2. חכירה – זכות פחותה ומוגבלת מזכות הבעלות. מדובר למעשה בזכות שכירות לתקופה ארוכה, מוגבלת בדרך כלל במספר שנים (25 או 49 שנה לדוגמא) ולשם העברת הזכויות נדרשת הסכמת הבעלים (כגון: הסכמת מנהל מקרקעי ישראל). חשוב לוודא כי זכות החכירה מהוונת (קרי, לא תידרש הסכמת המנהל להעברת זכות החכירה מהמוכר לקונה).

3. זיכרון הדברים: אנשים רבים טועים וסבורים לתומם כי כל עוד לא נחתם הסכם מקרקעין מפורט, אזי זיכרון הדברים שנחתם בין הצדדים כלל אינו מחייב ומהווה רק טיוטה להסכם עצמו. חשב לדעת, לרוב זיכרון הדברים הינו חוזה על כל המשמעויות הנובעות מהגדרה משפטית זו. יתרה מכך, לאחר חתימת זיכרון הדברים רשאי הקונה לסור ללשכת רישום המקרקעין ולרשום הערת אזהרה לטובתו על הנכס. לצעד הנ"ל, משמעות קשה מבחינתו של המוכר ועלול להגבילו מאד בבואו למכור את הדירה לאדם אחר (בהנחה כי מו"מ עם הרוכש הפוטנציאלי לא הבשיל לידי הסכם חתום).

4. סוגיית המיסוי: על עסקה במקרקעין חלים מיסים שונים כגון: מס שבח, מס מכירה ומס רכישה. כמו כן עלולים לחול היטלים שונים כגון היטל השבחה, דמי הסכמה, דמי היוון וכו‘). להלן פירוט קצר על המיסים הנדרשים:

                           מס שבח מס שבח מוטל על השבח במכירת זכות מקרקעין. השבח הינו הסכום שבו עולה שווי המכירה על יתרת שווי המכירה. המוכר נושא בנטל תשלום מס זה.

מס מכירה מס מכירה הינו מס מחזור המחושב כאחוז מסויים משווי המכירה (באופן כוללני מדובר במס בשיעור של 2.5.% משווי המכירה עם יוצאים מן הכלל). גם במס זה נושא המוכר.

מס רכישה מס רכישה מוטל על הרוכש זכות במקרקעין עפ"י שיעור מס מדורג אשר משתנה מפעם לפעם. במקרים מסויימים, כגון העברת נכס מקרקעין ללא תמורה בין קרובים יידרש תשלום מס מופחת. ראוי להדגיש כי על פי חוק, קיימים לא מעט פטורים או אי חבות במס (כגון העברת נכס מקרקעין אגב גירושין) הניתנים למימוש ע"י מוהכרים ומאפשרים להם למכור את הדירה ללא תשלום במיסים האמורים לעיל (כגון:פטור בגין דירת מגורים מזכה, פטור עקב מתנה לקרובים, מכירה למדינה ועוד).

5. הסכם מקרקעין: מאוד מאוד מומלץ לא לערוך או לחתום על הסכם המקרקעין ללא חוות דעתו של עורך דין מטעמכם. יש לוודא בטרם נחתם ההסכם כי הזכות המועברת אכן מופיעה בנסח טאבו וכן כי לא רובצים על הנכס שיעבודים, משכנתאות, עיקולים וכו‘. יש לוודא כי ההסכם מקיף את מלוא ההבנות שאליהן הגיעו הצדדים, כי נקבעו ערבויות מתאימות מצד המוכר לתשלום המיסים ו/או ההיטלים החלים עליו, כי נקבעו המועדים לתשלום ומועד העברת החזקה בדירה לידי הקונים, כי נחתמו יפויי הכוח ושאר מסמכי היסוד של העסקה אשר יאפשרו את השלמתה ורישומה גם ללא נוכחות פיזית של המוכרים. חובה על הקבלן על פי חוק, לצרף להסכם גם מפרט טכני ותוכניות של הדירה, הקומה, המגרש וכו‘.

לסיכום:  עסקות מקרקעין מחייבת מומחיות ספציפית וידע בדיני המקרקעין והמיסים.כאמור, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום זה ואשר מכיר היטב את הדין (המתעדכן באופון שוטף) והפסיקה כבר החל מהשלבים הסופיים של המו"מ בין הצדדים. פנייה לעו"ד בשלב מאוחר יותר, כגון לאחר חתימה על זיכרון דברים, עלולה לפגוע בלקוח ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך. מאמר קצר זה אינו מקיף, מטבע הדברים, את מלוא הסוגיות העולות בעסקת מכר דירה, אלא נותן על קצה המזלג מידע בסיסי בסוגיות המועלות בו. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו.

המאמר באדיבות אתר עו"ד און-ליין, www.odonline.co.il

שירות אישי לוועדי בתים - איתור בעלי מקצוע

המוקד לדייר של פורטל בית משותף דואג שבעלי מקצוע הוגנים ומקצועיים יתנו לך שירות.
מלא את הטופס או לחץ לשליחת הודעת ווצאפ 

  כתבות נוספות:

  saving-money-house-real-estate (1)
  ביטוח מבנה: כל מה שצריך לדעת
  אם אתם בעלי בית גאים, קרוב לוודאי שתסכימו שבעלות על בית היא לא רק הנוחות
  moving
  העברת דירה עם מנוף עושים בטופ הובלות
  הובלות דירות עם מנוף הן טריקיות, ללא ספק. מעבר לכך שאתם תצטרכו חברת הובלות מקצועית
  moving
  ככה תמצאו שירותי הובלות מומלצים בתל אביב ואזור המרכז
  כל אדם שעובר דירה או נדרש להעביר ריהוט או כל דבר אחר ממקום למקום יודע
  ניקיון דירה חדשה
  ניקיון דירה חדשה עם "סוגרים הכל לדירה"
  הכנסו ל'סוגרים הכל לדירה' ותגלו עולם חדש שבו קל לעבור דירה ולקבל הכל החל מיעוץ
  line
  את השופינג הזה לא תרצו לפספס!
  מרגישים את החג באוויר? פסח מתקרב ואתם בטח כבר בשיא התכנונים על כל מה שקשור
  moving
  גט מובינג – מהיום ככה עוברים דירה
          אתר ישראלי מבטיח לשנות את תחום הובלות הדירה בישראל: באתר גט-מובינג
  הובלת דירות - פורטל בית משותף
  הובלת דירה במעבר דירה, איך לבחור חברת הובלה מתאימה
  הובלת דירה במעבר דירה, איך לבחור חברת הובלה מתאימה? חשוב לוודא שלחברה יש ביטוח נזקים,
  מיסי ועד בית  - מה תפקיד ועד הבית וכיצד על ועד הבית להתנהג
  הם עברו דירה אחרי 13 שנה וזה מה שכתבו לשכנים
  לא כל יום אנחנו עוברים דירה, לא תמיד מסתדרים עם השכנים אבל למרות הכל לשכנים

  שירות אישי לוועדי בתים!
  איתור בעלי מקצוע

  המוקד לדייר של פורטל בית משותף דואג שבעלי מקצוע הוגנים ומקצועיים יתנו לך שירות. מלא את הטופס או לחץ לשליחת הודעת ווצאפ

  המוקד לדייר של פורטל בית משותף דואג שבעלי מקצוע הוגנים ומקצועיים יתנו לך שירות. מלא את הטופס או לחץ לשליחת הודעת ווצאפ:

   ועד בית, קבל במתנה את המדריך המלא לניהול ועד בית אשר יהפוך את ניהול הבית המשותף לחוויה מהנה ופשוטה ויחסוך לך זמן רב ועלויות בתחזוקת הבניין!

   ועד בית, קבל במתנה את המדריך המלא לשיפוץ בניינים אשר יחסוך לך אלפי שקלים בשיפוץ בניין המגורים!

   קטגוריות עסקים

   אדריכלות
   איטום גגות
   אינטרקום
   אינסטלציה
   ארונות מתכת
   בדק בית
   ביטוח ועד בית
   בישום בניין
   גביית ועד בית
   גגות סולאריים לייצור חשמל
   גז
   גינון ועיצוב גינות
   גנרטורים
   דלתות כניסה לבניין
   דפיברילטור
   הדברה
   הנדימן
   הרחקת יונים
   התחדשות עירונית
   חברות ניהול בתים משותפים
   חברות ניקיון בתים משותפים
   חיטוי מאגרי מים
   חשמל
   כיבוי אש
   מיגון תא מעלית
   מימון תביעות משפטיות
   מכולות אוטומטיות
   מנעולן
   מעליות
   מערכות אזעקה / מצלמות
   מערכות סולאריות
   משאבות מים
   סימוני חניות
   עורכי דין / נוטוריונים
   עיצוב לובי וחדר מדרגות
   עמדות טעינה חשמליות
   פוליש
   פיקוח ובניה
   צביעת חדרי מדרגות
   קבלני שיפוצים לבתים משותפים
   קונסטרוקטור
   שיפוץ מבנים
   שיפוצים בסנפלינג
   שערים ומחסומים
   תיבות דואר

   וועדי בתים ודיירים

   הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הגדולה בישראל הנותנת מענה לבעיות הדיור בבית המשותף!!!

   להצטרפות לחצו על התמונה או על הכפתור ושלחו בקשת הצטרפות בדף הקבוצה

   דילוג לתוכן