שלום אורח, לחץ להתחבר    הודעות אישיות    דף אישי    שכחתי סיסמא
אודות | צור קשר | פרסום באתר 

הצטרף לניוזלטר שלנו וקבל למייל עדכוני תוכן, מבצעים והטבות פעמיים בחודש
שם ומשפחה
דואר אלקטרוני
* הפרטים שתשלח לא יועברו לאף אחד!

אירועי מכירה לחברי הפורטל - סוגרים הכל לדירה

ימי מכירות לרכישת גרילים 2016 ימי מכירות לרכישת גרילים 2016

קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי רמת השרון קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי רמת השרון

קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי סופר חולון קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי סופר חולון

ערב דיירים לרכישת גופי תאורה מהיבואן לצרכן בטכנולייט ערב דיירים לרכישת גופי תאורה מהיבואן לצרכן בטכנולייט

קנייה קבוצתית בעמינח סנטר ראשון לציון קנייה קבוצתית בעמינח סנטר ראשון לציון

קניה קבוצתית לארונות וחדרי ארונות בשיתוף א.א. ארונות קניה קבוצתית לארונות וחדרי ארונות בשיתוף א.א. ארונות

ימי מכירות לרכישת וילונות 2016 ימי מכירות לרכישת וילונות 2016

ערב בבית טמבור - בואו להרצאה של דניאל חסון ערב בבית טמבור - בואו להרצאה של דניאל חסון

ימי מכירות לרכישת מטבחים 2016 ימי מכירות לרכישת מטבחים 2016

רכישת מערכות מיזוג אוויר - לחברי סוגרים הכל לדירה רכישת מערכות מיזוג אוויר - לחברי סוגרים הכל לדירה

שכנות טובה - גדרות, קירות וכל מה שמפריד ביננו

שכנות טובה - גדרות, קירות וכל מה שמפריד ביננו

גדר טובה, שכנים טובים. משפט זה אומר הכל. הגדר אמורה להבהיר מה שייך למי. מסתבר שגם גדר לא תמיד עוזרת ליחסי שכנות טובה. להסברים קיראו בהמשך.

מאת: עורך דין עפר שחל
עודכן לאחרונה: 29/12/2006
תכנון והקמת גינות מחפש בעלי מקצוע בתחום
תכנון והקמת גינות?

לחץ כאן קבל הצעות מ"המוקד לדייר"

גדר הפרדה

אומרים בעלי נסיון, שערובה ליחסי שכנות טובה היא גדר גבוהה. והנה מסתבר שגם גדר לא תמיד עוזרת. אחת השאלות שאנו חוזרים ונשאלים בפורום היא מה דינה של הגדר, למי היא שייכת, מה מותר לעשות בלי לקבל את הסכמת הצד השני ובמה ניתן לחייב את הצד השני.

חשבתם שאתם יודעים מהי גדר? בואו נראה מה אומר החוק

חוק המקרקעין קובע כך (סעיף 49): (א) קירות, גדרות, עצים, ומחוברים כיוצא באלה הנמצאים במיצר של מקרקעין שכנים (להלן - מחוברים שבמיצר), יראום כנכסים בבעלות משותפת של בעלי המקרקעין השכנים, כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר. (ב) מחוברים שבמיצר רשאי כל אחד מבעלי המקרקעין להשתמש בהם למטרה שלשמה הוקמו, וחייב הוא להשתתף בהוצאות הדרושות כדי להחזיקם במצב תקין לפי שיעור שהוסכם ביניהם, ובאין הסכם כזה - בחלקים שווים, זולת אם מידת השימוש בהם היתה שונה.

סעיף 49 עוסק ברכוש המחובר למקרקעין במיצר בין שני בעלי מקרקעין שכנים, כלומר על הגבול ביניהם. איני נכנס כאן לשאלה המסובכת האם דין זהה חל גם במקרה בו הגבול אינו משקף את חלוקת הבעלות האמיתית בין שתי החלקות.

הסעיף דן בשלושה היבטים: הבעלות, השימוש וחלוקת ההוצאות. העקרון שבחוק הוא פשוט וקל להבנה: המחוברים נמצאים בבעלות משותפת ושווה של שני השכנים, כל עוד לא הוכח אחרת. לכאורה, הסדר זה לא מתחשב בכך שיתכן שרוב המחובר נמצא על שטחו של אחד השכנים, ואינו דורש כל כוונת שיתוף. לכן קבוע מלומדים שההסדר שנקבע חותר לניצול יעיל של המחוברים, על אף הפגיעה האפשרית בקניינם של שכנים, שכלל לא התכוונו להקנות זה לזה מרכושם.

מי נושא בעלויות ההקמה של הקיר התומך המוקם בין שני מגרשים צמודים זה לזה?

בת"א 1274/04 דמארי נ' אקוע נאלצו התובעים, מטעמי בטיחות (סכנת גלישת אדמה לתוך המגרש), לבנות על חשבונם קיר תומך בגבול שבין המגרש שלהם לבין מגרש הנתבעים, ולאחר מכן הגישו תביעה להשבת חלק מההוצאות שהיו כרוכות בכך, וזאת מפני שהנתבעים היו בדעה כי הם אינם צריכים להשתתף בהוצאות.

בית המשפט ראה בקיר אלמנט חיוני, אם כי לא הכרחי, בהיות שני המגרשים הצמודים בבחינת "מחוברים שבמיצר", בהתאם לסעיף 49 בחוק. נפסק לפיכך, כי כל צד יממן את עלות הקמתו של הקיר התומך בשיעור של 50%.

יובהר כי אין בהכרח להסיק מפסק דין זה שבכל מקרה של צורך בקיר תומך או גדר בגבול שבין שני מגרשים סמוכים - תחול הוצאת ההקמה שווה בשווה בין הצדדים. יש ומלוא העלות תחול על הצד המעונין, כל עוד הצד השני לא עושה שימוש בקיר התומך. רק כאשר הקיר התומך עונה על התנאי כאמור, ויוצר בתווך "מחוברים שבמיצר" - יהא ראוי לכפות על שני הצדדים השתתפות בבנייתו.

הנאים השכנים בעיניך? (כל עוד יש בינינו גדר - כן!)

מקרה קשה יותר הוא מקרה בו אין צורך בקיר תומך והגדר מוקמת ללא הכרח אלא למען הגדרת הגבול בין החלקות או לצרכים אסתטיים. קירות וגדרות הגובלים בין שכנים אשר נועדו להיטיב עם השכנים משני צדי הגדר ושניהם נהנים מאותו קיר מפריד שנועד לשמש את השכנים משני צידיו עוד מראשית בנייתו וקיר זה ממוקם בקו מגרש משותף בין שני מגרשים, הבעלות בקיר היא משותפת, שכן מידת השימוש של כל אחד מהשכנים בקיר היא שווה, ללא קשר מי בפועל הקים את הקיר המפריד. במצב זה השכנים משני צידי הגדר חייבים להשתתף בעלות הוצאות התיקונים הדרושים לשם ביסוסו וייצובו של הקיר (תחזוק הקיר) בחלקים שווים. אבל אם נעשו עבודות בגדר אשר נועדו לשרת רק את אחד מהשכנים הגובלים (כמו שיבוץ אבנים רק בצד אחד לצורכי נוי ועיצוב) לטובת הנאת הצד אשר ביצע עבודות אלו, אין לחייב את השכנים אשר לא נהנים מעבודות אלו לעלותן. כנ"ל לגבי בניית גדר או קיר שרק צד אחד נהנה ממנו.

סעיף 49(ב) לחוק קובע כי חובת ההשתתפות בהוצאות הקמת הקיר (כמו כל פעולה אחרת הנחוצה להחזקתו התקינה של מחובר שבמיצר) היא, ככלל, "בחלקים שווים". חובה זאת שרירה וקיימת גם כאשר אחד מהבעלים המשותפים של הקיר הקדים ובנה אותו לבדו מחמת תנאי בהיתר הבניה שלו.

בניית גדר בבתים משותפים

בניית גדר שאינה פוגעת באפשרות השימוש והגישה למתקנים בבית המשותף עשוייה להוות פעולה של שימוש רגיל וסביר ברכוש המשותף. יחד עם זאת, הכלל הוא כי הימצאותה של גדר משך שנים, אינה מקנה לבעל הדירה חזקה ייחודית באותו שטח, ואין הוא רשאי למנוע את הגישה למתקנים ע"י יתר בעלי הדירות. (תיק מפקח(י-ם) 153/90 ויטאלי נ' מזרחי). בת"א 23353/98 (שלום ת"א) אוחיון עליזה ואליהו נ' מנשה וחיה אברהם קבעה השופטת אבי גיא כי בניית גדר בחצר בית משותף אשר מבדילה בין הרחוב לשטח הבניין ואינה מונעת גישה למתקני הרכוש המשותף, הנה בגדר שימוש סביר שאינו דורש את הסכמת יתר הדיירים. הגדר המקיפה את חצר הבניין צריכה לשמור על גישה חופשית למתקנים החיוניים הממוקמים בה. נקבע כי אין בה משום סיפוח שטח מן הרכוש המשותף ועשיית שימוש ייחודי בחלק מסויים מהרכוש המשותף, המונע שימוש דומה מיתר דיירי הבניין. קיר החוצץ בין שתי דירות מצוי בבעלות משותפת של בעלי שתי הדירות, חרף העובדה, כי השימוש שעושה כל אחד מבעלי הדירות בחלק של הקיר הפונה אליו הוא שימוש יחודי; הוא רשאי לצובעו בכל צבע שיחפוץ, הוא יתלה בו תמונות, וכיו"ב מעשים, שרשאי לעשות בעל מקרקעין במקרקעיו. כנ"ל לגבי תקרה/רצפה.

עדיין לא ברשימת התפוצה של בית משותף?

5 סיבות למה כדאי לך להצטרף לרשימת התפוצה שלנו - לחץ כאן

מחפש בעל מקצוע או שירות בתחום זה?
לחץ על השירות המתאים וקבל הצעה - עכשיו

תכנון והקמת גינות
תכנון והקמת גינות
שמאים
שמאים
שערים חשמליים
שערים חשמליים
מחסומים
מחסומים
ניהול בתים משותפים
ניהול בתים משותפים
ניהול ועדי בתים
ניהול ועדי בתים
ofers.jpg

אודות כותב המאמר

שחל את האזרחי, משרד עורכי דין

רח' בן זכאי 6 תל-אביב 65203
טל. 035666886 פקס. 035662555, דואר אלקטרוני office@sh-ez.com
אתר האינטרנט של עו"ד שחל

עו"ד עפר שחל
טל 5666886 - 03
רשימה זו אינה תחליף ליעוץ משפטי. היא מובאת בכלליות בלבד ובתמציתיות ויש לקבל יעוץ משפטי ספציפי לפני כל פעולה ו/או טיפול שמבקש להסתמך על עניינים שעולים ממנה.

אשמח לענות לשאלות בנושאים משפטיים, בפורום ייעוץ משפטי.לחץ כאן לכניסה לפורום

עוד בנושאים קרובים במאמרים מאת הכותב או בחלון החיפוש ברשימת המאמרים.

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר – כל חלק שהוא מתוך מאמר זה, השימוש במאמר זה מותר אך ורק לצורך ציטוט והפנייה למאמר. העברתו או חלק ממנו לגורם אחר מהווה הפרה של זכויות היוצרים.

זקוק לייעוץ בנושא? התייעץ עם מומחה בפורומים מקצועיים בנושא:

שיתוף פעולה בין כל הקהילות
שיתוף פעולה בין כל הקהילות
ליקויי בניה וביקורת מבנים
ליקויי בניה וביקורת מבנים
דיני משפחה
דיני משפחה

כתבות אחרונות במדור בניין ודיור :

פיצול דירות
פיצול דירות
סוככים לבית ולגינה - כך תבחרו את הסוכך הנכון
סוככים לבית ולגינה - כך תבחרו את הסוכך הנכון
התקנת מזגנים, מי המתקין שלך?
התקנת מזגנים, מי המתקין שלך?
ליקויי בנייה - הזהו איזון שיפוטי?
ליקויי בנייה - הזהו איזון שיפוטי?
השאר לשופט לשפוט
השאר לשופט לשפוט

eyeweb בניית אתרים לעסקים