שלום אורח, לחץ להתחבר    הודעות אישיות    דף אישי    שכחתי סיסמא
אודות | צור קשר | פרסום באתר 

הצטרף לניוזלטר שלנו וקבל למייל עדכוני תוכן, מבצעים והטבות פעמיים בחודש
שם ומשפחה
דואר אלקטרוני
* הפרטים שתשלח לא יועברו לאף אחד!

אירועי מכירה לחברי הפורטל - סוגרים הכל לדירה

קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי סופר חולון קניה קבוצתית למוצרי חשמל, בשיתוף אבי סופר חולון

קניה קבוצתית לארונות וחדרי ארונות בשיתוף א.א. ארונות קניה קבוצתית לארונות וחדרי ארונות בשיתוף א.א. ארונות

ערב דיירים לרכישת גופי תאורה מהיבואן לצרכן בטכנולייט ערב דיירים לרכישת גופי תאורה מהיבואן לצרכן בטכנולייט

קנייה קבוצתית בעמינח סנטר ראשון לציון קנייה קבוצתית בעמינח סנטר ראשון לציון

** ימי מכירות לרכישת וילונות 2016 ** ימי מכירות לרכישת וילונות 2016

ערב בבית טמבור - בואו להרצאה של דניאל חסון ערב בבית טמבור - בואו להרצאה של דניאל חסון

** ימי מכירות לרכישת מטבחים 2016 ** ימי מכירות לרכישת מטבחים 2016

** רכישת מערכות מיזוג אוויר - לחברי סוגרים הכל לדירה ** רכישת מערכות מיזוג אוויר - לחברי סוגרים הכל לדירה

** קבוצת קניה למקלחונים, חיפויי זכוכית ועבודות זכוכית לדירה ** קבוצת קניה למקלחונים, חיפויי זכוכית ועבודות זכוכית לדירה

פרחי חורף עונתיים המומלצים לגינה

פרחי חורף עונתיים המומלצים לגינה

לכל עונה הפרחים העונתיים שלה. לקראת החורף הקרב ובא להלן מספר פרחים לשתילה לקראת החורף.

מאת: מערכת בית משותף
עודכן לאחרונה: 01/05/2005
תכנון והקמת גינות מחפש בעלי מקצוע בתחום
תכנון והקמת גינות?

לחץ כאן קבל הצעות מ"המוקד לדייר"

מאת: אגרונומית ציפי סלונר, משתלת סלונר במושב סתריה, האיגוד הישראלי למשתלות.

במהלך חודש אוקטובר, בחג הסוכות או מיד לאחריו, יורד בדרך כלל היורה והתחושה המוצדקת שהסתיו כבר כאן והחורף מתקרב. צמחי הקיץ מתאוששים מהחום המעיק אבל יש מקום לתכנן את ערוגות החורף. על מנת שנוכל להנות משפע של פריחה חשוב לערוגת הפרחים תהיה במקום עם שמש הרבה חומר אורגני בקרקע ומושקת היטב. ישנה חשיבות רבה לפרחי החורף, דוקא בשעה שמזג האוויר קודר אין כמותם לעשות לנו את היום. פרחי החורף העונתיים מצטיינים בשפע פריחות ססגוניות , מותאמים לטמפרטורות הקרות ושיא פריחתם הוא בחורף ותחילת האביב. בחורף חלק מצמחי הגן, בעיקר הצמחים שמקורם באזורים הטרופים, נפגעים עקב הקור ולכן זה הזמן להוסיף לגינה צבעים חדשים ורעננים. צמח עונתי חורפי הוא צמח אשר מתחיל את מחזור חייו בסתיו ומסיים אותו באביב או בקיץ.

בפרק זמן זה הצמח גדל, פורח, יוצר זרעים וקמל. אבל על מנת שנהנה מהפריחה בעוד מספר חודשים את עבודות ההכנה והשתילה יש לשתול כבר עתה. עונת הסתיו מצוינת לביצוע עבודות שתילה בגינה - מזג אויר קריר יותר וקליטתם של צמחים חדשים נוחה. שלב חשוב בשתילה הינו הכנת הקרקע . יש לדאוג לכך שהקרקע תהיה מנוקזת, מאווררת ומדושנת היטב. ניתן להוסיף כ- 5 ליטר קומפוסט לכל מ"ר ולפזר גם דשן בשחרור איטי אשר יפטור אותנו מהצורך בדישון נוסף בהמשך הגידול. קיים מבחר גדול של פרחים חד שנתיים חורפיים, חלקם מוכר לכולנו עוד מהגינות של פעם וחלקם צמחים חדשים ופחות מוכרים: -

סיגל מקרין וסיגל תלת גוני - אמנון ותמר ננסי, זני מכלוא. עונתי נמוך ממשפחת הסיגליים, גובה עד 20 ס"מ מתאים לשמש ישירה או חלקית. פורח בשלל צבעים עמיד לקרה ומתאים מאד לאדניות וסלים תלויים. בחרתי להדגיש את הזן הננסי מאחר והוא עולה בעמידותו על האמנון ותמר ה"רגיל" פריחתו ממושכת יותר ושפע הפרחים הקטנים יוצר אפקט מרהיב בגינה או בעציץ.

- לוע ארי גדול - זנים שונים לוע הארי שייך למשפחת הלועניתיים, פריחתו מרשימה וצבעונית וממושכת יותר ובתנאים מסוימים היא אינה נעלמת בקיץ. הוא עמיד לקרה. ישנם זנים גבוהים 80-50 ס"מ שמתאימים מאד לשתילה כרקע לצמחיה נמוכה יותר או ליד קיר וישנם זנים נמוכים שמצוינים לכיסוי שטח וליצירת כתמי צבע בגינה ובאדנית. הסרת פרחים נבולים מעודדת גל פריחה חדש.

- מימול מכלוא צמח עונתי ממשפחת הלועניתיים, משמש לכסוי שטח או לשתילה באדניות ובסלים תלוים. גובה 10-30 ס"מ לפי הזן, פריחה מיוחדת בשלל צבעים, לשתילה בשמש מלאה או חלקית. יש המכנים אותו "פרח הקוף" ואין מרהיב יותר ממראהו של מימולוס הפורח בסל תלוי בפרחיו המנומרים.

- מנתור מאפיר - זנים נמוכים חד שנתי נמוך ממשפחת המצליבים גובה 30 ס"מ ,הפרחים מופיעים בשלל צבעים ובעלי ריח עדין ונעים ומצוינים לקטיף.

- קלרקיה - גודטיה נעימה ממשפחת נר הלילה. אי אפשר לדבר על פרחי החורף מבלי להזכיר את הגודטיה שצובעת את איי התנועה והגינות בגווני ורוד בסוף החורף. הגודטיה מגיעה לגובה של 60-30 ס"מ בשמש מלאה, חשוב לציין כי לא מומלץ לשתול גודטיה לפני אמצע נובמבר. בשתילה מוקדמת הצמח לא מתפתח כראוי,הוא מגיע לפריחה מוקדם,הגידול נעצר וצמח לא מממש את כל פוטנציאל הפריחה שלו.

- ציפורני חתול תרבותיות ממשפחת המורכבים, צמח ותיק בגינות החורף, גובה 30-60 ס"מ הפריחה בצהוב או בכתום עז, מתאים לכסוי שטח ולשתילה במיכלים. יתרונו של הצמח בכך שהוא פורח בראשית החורף, בתקופה שאין פריחה רבה בגינה. הצמח ציפורן חתול מוכר גם כצמח מרפא. על פי הרפואה העממית, מיי קלנדולה עוזרים לטיפול בדלקות חניכיים ופרחי הקלנדולה מרגיעים ומחטאים את העור. - חיננית רב שנתית- "בת חן" משפחת המורכביים, הפרחים בלבן, ורוד או אדום נישאים מעל שושנת עלים צפופה שבבסיס הצמח. גובה הצמח כ 20 ס"מ, יוצר מראה יפה מאוד בשתילה בקערות חרס שטוחות או בצידי השביל. שתילה בשמש מלאה או חלקית. רוב פרחי החורף דורשים קרינת שמש ישירה לשם פריחה והתפתחות ואולם לעיתים, ישנם אזורים בגינה בהם הצל מרובה מהשמש. במקומות אלו ניתן לשתול מספר צמחי חורף עונתיים שישגשגו גם בצל מלא או חלקי, אציין מספר שמות :

רקפת תרבותית הרקפת מקורה במין רקפת מצויה מוצא המין באגן הים התיכון. צמח הבר בעל פרחים קטנים ועדינים בעוד שלזנים החדשים יש פרחים בגדלים וצבעים שונים ומגוונים. ניתן לשתול רקפות בצל או בפטיו, שתילה בכלי נאה כגון קערת חרס עדיפה על שתילה ישירות בקרקע, כמו כן חשוב להמנע מהרטבת הפרחים בעת ההשקיה.

בכור האביב ממשפחת הרקפתיים, ישנם זנים רבים בשלל צבעים. כולם יפרחו בחורף ובאביב בתנאי צל וקור. סביון- צינרריה הוא שם כולל לזנים השונים של המין סנציו ממשפחת המורכבים הפורח מאמצע החורף ועד האביב, גובהו כ 30 ס"מ לצמח עלים גדולים ובעת הפריחה הוא נראה כזר פרחים מרשים וצבעוני, הצמח מוכר בעיקר כצמח בית ומרפסת. נעלנית חד שנתי ממשפחת הלוענתיים, קשה שלא להתפעל מפריחתה המיוחדת של הנעלנית-מעין שקיקים תפוחים התלוים על עוקצים דקים ומנומרים בכתמים שונים בגוונים חום וצהוב.

שני צמחי חורף קלים לזריעה וגידול הינם טופח ריחני (אפונה ריחנית) וכובע נזיר הראשון הוא מטפס בעל פריחה ריחנית נפלאה (הפרחים ניתנים לקטיף) , והאחרון הוא צמח כסוי נמרץ הפורח בכתום-צהוב ומשמש גם כתוספת טעימה לסלט!

טיפ: השריית הזרעים במים למספר שעות משפרת את הנביטה. לגינות בסגנון טבעי מתאימים צמחים שמזכירים בצמיחתם צמחי בר כמו: פשתה גדולת פרחים, אשולציה קליפורנית, מינים שונים של חרצית, ביצנית, ועוד. חשוב להזכיר כפי שצוין בתחילת הכתבה, שהמבחר האפשרי גדול בהרבה מהצמחים המוזכרים כאן, וניתן למצוא צמחים רבים נוספים המומלצים לשתילה בחורף. לברור נקודות המכירה של צמחי החורף ולמידע נוסף, ניתן לפנות למיקי לרר באיגוד הישראלי למשתלות, טל: 9533123-250 באדיבות הארגון לגננות ונוף בישראל www.gardening.org.il

עדיין לא ברשימת התפוצה של בית משותף?

5 סיבות למה כדאי לך להצטרף לרשימת התפוצה שלנו - לחץ כאן

מחפש בעל מקצוע או שירות בתחום זה?
לחץ על השירות המתאים וקבל הצעה - עכשיו

תכנון והקמת גינות
תכנון והקמת גינות
תחזוקת גינות
תחזוקת גינות
logokehilot.jpg

אודות כותב המאמר

מערכת המאמרים של בית משותף.
מאמר זה הוא בגדר אינפורמציה כללית בלבד שאינה מחייבת את בעלי האתר וכל המשתמש בה עושה זאת על אחריותו האישית.

זקוק לייעוץ בנושא? התייעץ עם מומחה בפורומים מקצועיים בנושא:

גינון ותיכנון נוף
גינון ותיכנון נוף

כתבות אחרונות במדור גינון :

סוככים לבית ולגינה - כך תבחרו את הסוכך הנכון
סוככים לבית ולגינה - כך תבחרו את הסוכך הנכון
אומנות הטיפול בפרחים
אומנות הטיפול בפרחים
קומפוסט ביתי – חלק שני
קומפוסט ביתי – חלק שני
קומפוסט ביתי  – חלק ראשון
קומפוסט ביתי – חלק ראשון
ועד בית: אחזקת מעליות וחיסכון בהוצאות השוטפות -  זה אפשרי
ועד בית: אחזקת מעליות וחיסכון בהוצאות השוטפות - זה אפשרי

eyeweb בניית אתרים לעסקים